תביעת משמורת

מאוזניים

תביעת משמורת הינה תביעה משפטית המוגשת לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני במקרה גירושין או פרידה בו מעורבים ילדים. תביעת משמורת מוגשת כאשר הורי הילדים אינם מצליחים להסכים ביניהם על ענייני משמורת ונזקקים לעזרת בית המשפט שיכריע עבורם.

ישנם שני סוגי הסדרי משמורת: משמורת משותפת, בה ההורים מחלקים ביניהם את זמני השהות וההוצאות על הילדים בצורה שווה, ומשמורת מלאה, בה אחד ההורים הינו המשמורן והילדים נמצאים רוב הזמן בחזקתו ואילו להורה השני ניתנת לו זכות לפגוש את ילדיו במסגרת הסדרי ראייה.

משמורת משותפת- האופציה העדיפה

בשנים האחרונות, החלו המחוקקים ובתי המשפט למשפחה להעדיף הסדרים בהם מחולקים זמני השהות באופן שווה בין שני ההורים במסגרת משמורת משותפת. מגמה זו מהווה ניגוד חריף לעבר, אז העדיף בית המשפט לראות את הילד אצל אימו, וזכותו של האב להורות שוויונית נפגעה.

תביעת משמורת מלאה

תביעת משמורת מלאה היא תביעה מורכבת הדורשת מההורה התובע לספק סיבות מספקות ושלל הוכחות משפטיות לביסוס הבקשה. הסף הנדרש לקבלת פסיקה משפטית של חלוקה לא שוויונית הינו גבוה, כאשר בית המשפט שם את טובת הילד במרכז ומכריע על פי עיקרון זה.

עם זאת, ולמרות השינויים בזכויותיו של האב, ישנם עדיין הבדלים מגדריים מסוימים בין גברים ונשים בתביעת משמורת מלאה:

אם שרוצה לתבוע משמורת מלאה

אם אשר רוצה לדרוש משמורת מלאה צריכה שיתמלאו אחד או יותר משלושה תנאי:

  1. הילד או הילדה הינם מתחת גיל שש,
  2. האב אינו מקיים אחר הסדרי זמני השהות במתכונת המשמורת המשותפת, או שאינו מעוניין להמשיך לקיים אותם,
  3. האב מהווה סכנה כלשהי לילדים או סובל מחוסר מסוגלות הורית.

אם התמלאו אחד משלושת תנאים אלה, סביר (אך לא הכרח!) שבית המשפט ישמע לבקשת האם בחיוב ויפסוק לזכותה הסדר משמורת מלאה.

אב שרוצה לתבוע משמורת מלאה

למרות השינויים המשמעותיים בחוק, נדיר מאוד שאב יזכה בתביעת משמורת מלאה. לרוב, אבות מקבלים משמורת מלאה רק כאשר ניתן להוכיח שהאם אינה כשירה לגדל את הילדים (לדוגמא, האם צורכת סמים או פוגעת בילדים).

תביעת משמורת – רק עם מומחים

עו”ד אילונה אסטיס עו”ד לגירושין היא מומחית בדיני משפחה ובעלת ניסיון רב בייצוג בתיקי משמורת ילדים.

משרדנו עוסק בתחום דיני משפחה ותהליכי גירושין. כל אחד מלקוחות המשרד זוכה ליחס מסור במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורו. אנו מביאים איתנו ידע מקצועי רב ומקיף וניסיון רב שנים ופועלים בשקיפות מלאה מול הלקוחות.

מוזמנים לקרוא גם משמורת ילדים לאב

חייגו עכשיו