מזונות ילדים

מזונות ילדים – להבטיח איכות חיים לילדך

“מה זאת אומרת וויתרת לאבא על המזונות?? אנחנו לא יכולים לחיות רק מהמשכורת שלך, אמא. אני אתבע אותו בעצמי אם צריך. זו לא זכותך לוותר על המזונות האלה, הכסף הזה הוא בשבילי!”

אף אחד לא יכול לדמיין ילד אומר משפט כזה, אבל האמת היא שמבחינה משפטית, ילד שיגיד משפט כזה לאמא שלו- צודק. דמי מזונות ילדים מוגדרים מבחינה משפטית כחובה של הורה כלפי ילדיו ולא כלפי בת זוגו. המשמעות היא שתשלום דמי מזונות במקרה פרידה או גירושין הן לא בחירה של בני הזוג, ולא ניתן לוותר על תשלום דמי מזונות ילדים אלא בנסיבות שהן לטובת הילד. 

כמובן שבמציאות, ההורים הם המבוגרים והאפוטרופוסים החוקיים ולכן ההורה המשמורן (לרוב האם) יהיה זה שתובע את דמי המזונות בשם הילדים. כספים אלה ישמשו לצורך מימון צרכיהם השוטפים של הילדים כגון אוכל, ביגוד, מגורים, רפואה וחינוך.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו 052-4455089 או השאירו פרטים:

מהן חובות האב במזונות ילדים?

הורה לא-משמורן שהוא גם יהודי מחויב במזונות ילדיו מטעם שני דינים: הדין האזרחי והדין היהודי- דתי. לעומת זאת, אדם לא יהודי אינו מחויב מטעם הדין הדתי, אולם הוא מחויב עפ”י הדין האזרחי.

מה עדיף? בית דין רבני או בית משפט לענייני משפחה?

כדי להגיש תביעה למזונות ילדים, צריך קודם כל לבחור אם להגיש את התביעה לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין הרבני. יש שיקולים לכאן ולכאן בבחירה בין שתי הערכאות וחשוב להתייעץ עם עורך דין לגבי היתרונות והחסרונות בכל ערכאה.

מזונות ילדים – כמה זה יוצא?

אחת השאלות הנפוצות שאנו מקבלים היא מה הם שווים של דמי מזונות. התשובה כמובן משתנה בין מקרה למקרה, אולם יש כמה עקרונות-על המנחים שופטים בעת פסיקת דמי מזונות.

עקרון השוויון

הפסיקה בענייני מזונות השתנתה רבות בשנים האחרונות. אחד השינויים המשמעותיים הינו בעקבות מעבר ממודל הרואה באם את ההורה המרכזי ובאב את המפרנס, למודל התופס את שני בני הזוג כהורים שווים וחשובים בחיי הילדים. 

מודל שונה זה ביטל את הטלת המזונות האוטומטית על האב והחל מעבר למודל הוליסטי הקובע מזונות על פי מגוון קריטריונים כגון זמני שהות, פערי פרנסה בין האם לאב וחלוקה בין הוצאות תלויות שהות (כגון אוכל, מוצרי הגיינה ותחבורה) לבין הוצאות שאינן תלויות שהות (כגון תשלום לחוגים, בגדים ותספורות).

היום, יותר ויותר, נתפס המודל של משמורת משותפת. במקרים כאלה, דמי המזונות יהיו נמוכים יחסית או שכלל לא יהיו. כל הורה משמורן יישא באופן שוויוני בהוצאות השוטפות של הילד

יש אופציה לעשות את זה בלי בית משפט?

תביעת מזונות ילדים יכולה להיות אמוציונלית מאוד לשני הצדדים. יש דרכים להגיע להסכם דמי מזונות מחוץ לבית משפט. הסכמים אלה חייבים להיות בהתאם לחוק ולכן צריך עו”ד מנוסה ומומחה שיידע לכתוב הסכם שיהיה מקובל על בית המשפט.

עו”ד גירושין אילונה אסטיס היא מומחית בדיני משפחה ובעלת ניסיון רב בהגשת תביעת למזונות ילדים וניסוח הסכמים מחוץ לבית המשפט.

משרדנו עוסק בתחום דיני המשפחה, ייצוג בבית המשפט לענייני משפחה ובבית הדין הרבני וחיבור הסכמים מחוץ לבית המשפט. אנו מלווים את לקוחותינו באופן צמוד, תוך מתן תשומת לב, דיסקרטיות ושקיפות מלאה לאורך כל הדרך – על מנת להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורם.

חייגו עכשיו