סרבנות גט

תהליך גירושין הדדי - הסכם גירושין הדדי

סרבנות גט היא תופעה קשה מאוד המתרחשת כאשר גבר נשוי מסרב להעניק גט לאשתו המבקשת להתגרש ממנו. במקרים כאלה, האישה אינה יכולה להינשא בשנית באופן רשמי עד לקבלת הגט וכל ילד שיוולד לה מבן זוג מחוץ לקשר הנישואין הרשמי עלול להיחשב כ’ממזר’ .

אישה אשר מעוניינת להתגרש ובעלה מסרב לתת לה גט נקראת ‘עגונה‘.

למה סרבנות גט היא תופעה נפוצה כל כך?

ישראל היא הדמוקרטיה המערבית היחידה בעולם בה אין נישואין אזרחיים וכל ענייני הנישואין במדינה מנוהלים ע”י אנשי הדת. המשמעות היא שבני זוג יהודים המבקשים להינשא או להתגרש בארץ חייבים לעבור דרך הרבנות. בנוסף לכך, בני זוג יהודים בזוגיות הטרוסקסואלית שהתחתנו בנישואין אזרחיים או דתיים בחו”ל חייבים גם הם להתגרש דרך הרבנות אם ברצונם להיפרד.

חוקי היהדות קובעים שגירושין נחשבים תקפים אך ורק אם הגבר העניק לאשתו שטר גירושין, גט, מרצונו החופשי וללא כפייה. בנוסף, חוקי היהדות קובעים שגבר “מסורב גט” יכול להינשא שנית באישור רבנים, בעוד האישה לא יכולה להינשא עד לקבלת הגט.

המשמעות היא שגבר שאינו מעוניין להתגרש מחזיק בכח רב על אשתו, שהרי בלי גט שניתן מרצונו החופשי היא לא יכולה להמשיך בחייה, למצוא זוגיות חדשה ולהקים משפחה חלופית.

המלחמה בסרבנות הגט

סרבנות גט נחשבת תופעה קשה כל כך בתהליך גירושין שהחוק הישראלי העניק סמכויות ענישה רחבות לבית הדין הרבני כדי להבטיח שיש בידם הכח כדי להבטיח את החופש של האישה. אולם, פעמים רבות ישנם מקרים בהם הגבר דורש מאישה לוותר על זכויותיה בתמורה לגט הנכסף.

ייצוג טוב – להרוויח כמה שיותר

נשים מסורבות גט נדרשות להילחם מלחמה משפטית ארוכה ועיקשת כדי להשתחרר מהגבר הסרבן. הסכנה של עגינות היא נוראה, וחשוב מאוד למצוא עו”ד טוב כדי להבטיח ייצוג הולם ומניעת סרבנות גט.

עו”ד אילונה אסטיס עו”ד גירושין היא מומחית בדיני משפחה ובעלת ניסיון רב בייצוג בתיקי גירושין בבית הדין הרבני ובחלוקת רכוש בין בני זוג.

משרדנו עוסק בתחום דיני המשפחה. כל אחד מלקוחות המשרד זוכה ליחס מסור במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורו. אנו מביאים איתנו ידע מקצועי רב ומקיף וניסיון רב שנים ופועלים בשקיפות מלאה מול הלקוחות.

חייגו עכשיו