חישוב מזונות

עו''ד גירושין

כאשר עומדים בפני תהליך גירושין, ישנן חרדות ופחדים רבים האופפים את המתגרשים: הפחד מבדידות, הפחד לא למצוא אהבה חדשה, אולם מעל הכל, אחד הפחדים המשמעותיים ביותר מהם סובלים מתגרשים הוא הפחד מפני דאגות כלכליות ויש אף שנעזרים בשירותיו של חוקר פרטי למציאת נכסים מוסתרים במידה ויש חשד (לעיון במחיר חוקר פרטי).

מחקרים מראים כי גירושין מובילים לירידה מיידית באיכות החיים עבור מרבית הזוגות: כל אחד מהם צריך לשכור דירה בנפרד, להחזיק רכב בנפרד ולשלם בנפרד עבור בייביסיטר לילדים- והתשלומים האלה מצטברים להוצאות ענק.

למה אנשים משתמשים במחשבונים באינטרנט לחישוב מזונות?

עבור הורים שמרוויחים שכר נמוך משמעותית מבני או בנות זוגם, עולים דאגות הנוגעות לצרכים בסיסיים כמו שכ”ד, אוכל, בגדים וכו’. עבור הורים שמרוויחים יותר, עולה דאגה באשר לעתיד הכלכלי בצל המזונות: כמה גבוהים יהיו התשלומים החודשיים? האם הם יצליחו לעמוד בכך?

הורים מודאגים אלה מתפתים להשתמש בשלל מחשבונים לחישוב מזונות הנמצאים ברחבי האינטרנט. אולם לצערנו, מחשבונים אלה אינם מדויקים (בלשון המעטה) ויכולים להוביל לקבלת החלטות שגויה. אין נוסחה מוסכמת הקובעת את גובה המזונות לילדים וכל מקרה נדון לגופו עפ”י מאפייני הכנסה וחלוקת זמני השהות.

תהליך חישוב מזונות בבית משפט

כאמור, אין נוסחה חשבונאית הקובעת את גובה דמי המזונות. בית המשפט קובע את גובהם ואת זהות המשלם (אם בכלל) בהתבסס על שני פרמטרים עיקריים:

  1. זמני שהות
  2. הכנסות והוצאות

זמני השהות נקבעים בבית המשפט ע”י שופטים הקובעים את מתכונת המשמורת (משמורת מלאה או משמורת משותפת) ואת זמני השהות. כאשר אחד מן ההורים מקבל משמורת מלאה, ההורה השני יהיה זה ש(אולי) אחראי על תשלום המזונות, בכפוף לבדיקה של פערי השכר בין בני הזוג. לעומת זאת, כאשר המשמורת נקבעת בחלוקה שוויונית, בית המשפט יכול לפסוק שאף אחד מבני הזוג אינו מחוייב בתשלום מזונות או לחלופין, להטיל את המזונות על בן/ בת הזוג עם ההכנסה הגבוהה יותר.

מטרת הפסיקה היא לדאוג לשמירה על רמת החיים הקודמת של הילדים.

עו”ד אילונה אסטיס עו”ד גירושין היא מומחית בדיני משפחה ובעלת ניסיון רב בייצוג בתיקי מזונות.

משרדנו עוסק בתחום דיני המשפחה ומזונות. כל אחד מלקוחות המשרד זוכה ליחס מסור במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורו. אנו מביאים איתנו ידע מקצועי רב ומקיף וניסיון רב שנים ופועלים בשקיפות מלאה מול הלקוחות.

חייגו עכשיו