משמורת ילדים

כאשר בני זוג מתגרשים, חייהם עוברים טלטלה איומה. יחד איתם, עוברים גם ילדיהם טלטלה. ביתם מתפצל והופך לשני בתים, הם רואים את הוריהם הרבה פחות משהיו רגילים, ולעיתים קרובות ישנה מחלוקת בנוגע לשאלה – מי האחראי העיקרי עליהם?

משמורת ילדים מתייחסת לשאלת מקום המגורים הרשמי של הילדים וההורה המשמורן, והיא מנותקת משאלת האפוטרופסות (מי האחראי לקבלת החלטות בשביל הילד). 

חזקת הגיל הרך 

החוק קובע כי עד גיל 6, האם תהיה בעלת המשמורת על הילדים. כלומר – מקום המגורים הרשמי של הילדים יהיה בבית אימם. ישנם כמובן יוצאי דופן לחוק, כגון במצבים שבהם הוכחה חוסר כשירות של האם או במקרים של הסכמה הדדית בין בני הזוג.

לאחר גיל שש, ניתן לבצע הערכה מחדש של המשמורת וזמני השהייה ולהסכים על חלוקה שוויונית יותר.

טובת הילד ורצונו

לבתי הדין ישנו עיקרון על המנחה אותם בעת פסיקה – עיקרון טובת הילד. עיקרון זה מחייב את בית המשפט להעדיף את צרכי הילד וזכויותיו על פני אלה של הוריו. זהו העיקרון המנחה את בתי המשפט בהכרעת סכסוכי משמורת, והוא תקף הן בבית המשפט לענייני משפחה והן בבית הדין הרבני.  

בית המשפט יכול לבקש חוות דעת ממומחים שונים כגון עובדי מערכת הרווחה, פסיכולוגים ועוד.

גם רצונו של הילד הוא שיקול נכבד בהכרעה בענייני משמורת, וככל שהילד גדול יותר כך יש לשיקול דעתו משקל רב יותר בהחלטה הסופית שתינתן. אולם, במקרים של הורה מנכר או אלים ייתכן ובית המשפט יפסוק הסדרי ראייה בניגוד לשיקול דעתו של הילד.

לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות חייגו עכשיו 052-4455089 או השאירו פרטים:

משמורת משותפת

בימינו, בתי המשפט מעדיפים שלא להעדיף הורה אחד על פני השני ובמקרים רבים פוסקים משמורת משותפת בין שני בני הזוג. פסיקה זו מביאה בחשבון את הנזק הפסיכולוגי הרב שנגרם לילדים בשל הפרידה הכפויה מאחד מהוריהם בשל הגירושין- ומטרתה לאפשר לילד לחיות אצל שני הוריו ולהתראות איתם על בסיס שווה.

עו”ד גירושין אילונה אסטיס, מומחית בדיני משפחה וייצוג בתיקי משמורת ילדים. 

משרדנו עוסק בתחום דיני המשפחה על כל היבטיהם. כל אחד מלקוחות המשרד זוכה ליחס מסור במטרה להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורו. אנו מביאים איתנו ידע מקצועי רב ומקיף וניסיון רב שנים ופועלים בשקיפות מלאה מול הלקוחות. 

חייגו עכשיו